Instytut Zdrowego Żywienia

Nowoczesna dietoterapia

Jak dieta może leczyć?

Wiele współczesnych chorób jest dietozależna, to znaczy, że u ich podłoża leży złe odżywianie. Dlatego w większości przypadków chorób cywilizacyjnych i codziennych dolegliwości wystarczy zastosować zdrowe żywienie.

Co to właściwie jest "zdrowe żywienie"?

Zdrowe żywienie to wyeliminowanie szkodzących Ci produktów i wprowadzenie do diety odpowiednich ilości prawdziwego jedzenia. Bez głodu. Zdrowe żywienie prowadzi do poprawy zdrowia i w dalszej perspektywie może wyeliminować wiele schorzeń. Zdrowe żywienie zapewni Ci smukłą sylwetkę.

Jaką dietę proponuje Instytut Zdrowego Żywienia?

Trwała poprawa zdrowia i sylwetki wymaga zmiany stylu życia. Nasza dieta nie trwa tydzień czy dwa - to sposób odżywiania, który powinieneś stosować całe życie! Stosujemy się do zaleceń ograniczających spożycie węglowodanów, a wprowadzających prawdziwe, nie przetworzone jedzenie. Bazujemy na najnowszych odkryciach naukowych i modyfikujemy zalecenia indywidualnie dla każdego pacjenta.

Skąd to wszystko wiadomo?

Oto lista aktualnych badań naukowych, pochodzących z renomowanych ośrodków badawczych, które dowodzą, że dieta proponowana przez Instytut Zdrowego Żywienia jest najzdrowszą i najskuteczniejszą metodą zyskania zdrowia i pięknej sylwetki. Prawie codziennie pojawiają się nowe!

Dlaczego nie muszę ćwiczyć aby schudnąć?

Skuteczność ćwiczeń w procesie chudnięcia jest mocno przeceniana. Ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu przyśpieszą spalanie tkanki tluszczowej w niewielkim stopniu. Najważniejsza jest dieta - trwała zmiana nawyków żywieniowych. Oczywiście - aktywność fizyczna jest ważna, dla ogólnego zachowania zdrowia i dobrej formy oraz kształtowania sylwetki.

Ile jajek dziennie mogę zjeść?

Według aktualnej wiedzy, spożywany z jedzeniem cholesterol nie wpływa na jego poziom we krwi. Jajka to jeden z najzdrowszych pokarmów. Możesz jeść ich dowolną ilość.

Jak najskuteczniej schudnąć?

Postaw na dietę ograniczającą węglowodany. Węglowodany (cukry proste i złożone) wpływają na poziom insuliny - hormonu magazynującego tłuszcz, odpowiedzialnego za przybieranie na wadze. Nadmiar węglowodanów nie jest korzystny dla zdrowia, zamień je na prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie jak warzywa, zdrowe tłuszcze, ryby i mięso.

Jak najszybciej poprawić swoją codzienną dietę?

W pierwszej kolejności zrezygnuj z cukru, słodkich napojów (soki również są pełne cukru!) i słodyczy. Jeżeli się odchudzasz lub cierpisz na choroby autoimmunologiczne - postaraj się jak najbardziej ograniczyć wyroby z mąki - chleb, makaron, przekąski. Unikaj też rafinowanego oleju roślinnego, o zbyt dużej zawartości prozapalnych kwasów omega-6. Odstaw margarynę i wszystkie produkty wysoko przetworzone! Nie bój się tłuszczu zwierzęcego (masło, smalec), oliwa z oliwek również jest dobrym wyborem (tylko na zimno). Gotuj w domu. Postaw na prawdziwe jedzenie, jakie jadły nasze babcie.

Czy mogę pić alkohol na diecie?

Najlepiej jest ograniczyć alkohol do minimum. Jeżeli zdecydujesz się napić, najlepszym wyborem będzie wytrawne wino i czysty alkohol, taki jak wódka (np. z wodą i cytryną) czy whiskey.

Czy tłuszcz nasycony jest niezdrowy?

Tłuszcz nasycony obecny w produktach pochodzenia zwierzęcego, przez wiele lat uznawano za przyczynę zawałów i chorób cywilizacyjnych. Tymczasem nie dowodzą tego żadne solidne badania. Według aktualnej wiedzy, spożywanie mięsa i tłuszczy nasyconych nie wiąże się z żadnym ryzykiem chorób. Wykazano za to szkodliwość rafinowanych olejów roślinnych, najlepiej zastąpić je masłem klarowanym (lub olejem kokosowym, a nawet smalcem).

Czym słodzić?

Cukier należy bezwzględnie odstawić (chyba, ze nie mamy żadnych problemów zdrowotnych i używamy go mało). Co do słodzików - nie są zalecane, ponieważ mogą utrwalać uzależnienie od słodkiego. Jednak, jeżeli zdecydujesz się dosładzać, prawdopodobnie najlepszym wyborem jest erytritol. Jeżeli się nie odchudzasz - używaj miodu, jest odpowiedni nawet dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Czy na diecie niskowęglowodanowej nie zakwaszę organizmu?

Nie jest to możliwe. Kwasica ketonowa to bardzo poważny stan, do którego może dojść w przypadku cukrzycy typu I, kiedy trzustka nie działa poprawnie. Często mylona jest z ketozą - naturalnym stanem wykorzystywania przez komórki organizmu kwasów tłuszczowych, zamiast glukozy. To zupełnie niegroźne i zdrowe.